2017 pod znakiem wyścigów F3U. Jak zdobyć licencję FAI?

Ten rok w mojej opinii będzie obfitował w największą jak do tej pory ilość imprez z udziałem dronów wyścigowych. Nic w tym dziwnego – dyscyplina ta cały czas się rozwija, wyścigi pojawiają się przy okazji różnych targów dronowych, ale przede wszystkim jako osobne wydarzenia. Wiele z nich będzie miało status imprez zaliczanych do pucharu świata w oficjalnej kategorii F3U utworzonej przez międzynarodową organizację FAI. Jednak od zawodników wymaga się wtedy oficjalnej licencji sportowej FAI. Jak ją zdobyć?

Licencja sportowa FAI
Licencja sportowa FAI

Licencje takie wydaje Aeroklub Polski. Co roku AP publikuje również listę zawodników, którzy je otrzymali na nadchodzący rok, wraz z wyszczególnieniem do jakiego klubu sportowego przynależy (przeważnie jest to regionalny aeroklub), w jakiej dyscyplinie startuje i w jakiej grupie wiekowej.

Zgodnie z zatwierdzonym przez  Zarząd Aeroklubu Polskiego w dniu 6 września 2014 roku Regulaminem Licencjonowania Zawodników, sposób uzyskania licencji sportowej FAI jest następujący:

Licencję Sportową FAI przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, przesłany pocztą na adres: Aeroklub Polski, ul. 17 Stycznia 39, 00-906 Warszawa, lub pocztą elektroniczną na adres: model@aeroklubpolski.pl  (dla licencji modelarskich) oraz licencje@aeroklubpolski.pl (dla licencji w pozostałych dyscyplinach) na prawidłowo wypełnionym i podpisanym formularzu wniosku oraz po wpłynięciu na konto AP stosownej opłaty, zgodnie z cennikiem opłat.

Licencję Sportową FAI, może otrzymać osoba fizyczna, która:

  • jest członkiem podmiotu posiadającego status członka zwyczajnego AP (aerokluby – przyp. autora)

  • jest członkiem klubu sportowego,  prowadzącego działalność w dyscyplinie sportu lotniczego, dla jakiej ma być wydana licencja

W skrócie – należy zapisać się najlepiej do regionalnego aeroklubu, który ma status członka zwyczajnego AP, dokonać opłaty wg cennika (15zł, 30zł lub 40zł w zależności od wieku), a następnie wystąpić z wnioskiem o wydanie licencji FAI przesłanym pocztą zwykłą lub elektroniczną do Aeroklubu Polskiego. Koszt wydania jest niewielki, ale trzeba jeszcze pamiętać, że zapisując się do lokalnego aeroklubu też poniesiemy pewne koszta (tu już bardzo różne), zależne od tego za co aeroklub karze nam zapłacić: przeważnie będzie to składka członkowska (przynależność na rok do danego aeroklubu) oraz składka na sekcję, do której się zapiszecie w ramach aeroklubu np. sekcja modelarska.

Pełny regulamin licencjonowania znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *