Słownik pojęć

RC – ang. Remote Control, oznacza „zdalne sterowanie”, np. samoloty RC – samoloty zdalnie sterowane, najczęściej przy pomocy fal radiowych.


Aparatura RC / aparatura sterująca / radio RC / TX – sprzęt służący do pilotowania dronem poprzez wychylenia drążków przepustnicy (gazu) oraz sterów; sygnału przekazywany jest drogą radiową poprzez wmontowany w radio/aparaturę RC nadajnik (TX) – sygnał ten jest odbierany przez odbiornik RC (RX) zamontowany na pokładzie drona i przetwarzany przez kontroler lotu (FC – Flight Controller).


FPV – First Person View – w dosłownym tłumaczeniu „widok z pierwszej osoby”; określenie opisujące rodzaj lotu lub sprzętu (lot FPV lub kamera FPV), który polega na tym, że dzięki kamerze (FPV) umieszczonej na samolocie, oraz nadajniku (FPV), który transmituje sygnał z tej kamery, możemy odbierać w czasie rzeczywistym sygnał Audio/Video na ziemi (przez odbiornik FPV) i wyświetlać go np. na goglach (FPV) lub monitorze i tym sam pilotować samolot lub dron z widokiem „z pierwszej osoby” czyli z pokładowej kamery.


Li-po / li-pol / akumulator Li-Po – podstawowe źródło zasilania większości obecnych na rynku dronów i modeli latających; akumulator (bateria) litowo-polimerowa składa się z jednej lub większej ilości cel – tzw. pakietów, z których każdy ma napięcie znamionowe 3,7V. Im więcej cel posiada akumulator tym większy prąd dostarcza do układu, ale rośnie również jego waga. Podobnie jest z pojemnością akumulatorów li-po wyrażaną w mAh – mili-ampero-godzinach. Przykładowa bateria 1300mAh ma dwa razy mniejszą pojemność niż 2600mAh i zasila znacznie krócej drona niż bateria 2600mAh, ale jednocześnie jest sporo lżejsza od 2600mAh i mniej obciąża małe silniki dronów wyścigowych. Więcej o bateriach/akumulatorach Li-Po przeczytacie tutaj.


ESC – ang. Electronic Speed Controller, regulatory obrotów silników trójfazowych, używanych w dronach. W zależności od wychyleń drążków aparatury RC i interpretacji ich przez kontroler lotu, regulatory otrzymują odpowiedni sygnał do przyspieszania lub zwalniania obrotów silnika. Każdy silnik jest sterowany indywidualnie przez swój regulator ESC.


FCFlight Controller, kontroler, jednostka sterująca dronem – jest to pokładowy komputer, który pozwala utrzymywać drona w stabilnym locie (poprzez zastosowanie żyroskopów, barometru, GPS i innych dodatkowych funkcji). Kontroler interpretuje sygnały otrzymywane z odbiornika RC (a ten odbiera np. wychylenia drążków na aparaturze, przełączniki itp.) i przekazuje do regulatorów i silników, które sterują położeniem i prędkością drona. Bez kontrolera lotu praktycznie nie dałoby się w sposób manualny sterować wielowirnikowcem jedynie przy pomocy odbiornika i podpiętych do niego silników.


180, 220, 250 itd. – numery występujące przy nazwach ram dronów lub nazwach samych dronów są najczęściej oznaczeniem średnicy drona, czyli odległości między środkami przeciwległych silników (leżących po przekątnej). W prosty sposób oznacza to klasę i wielkość drona. Najczęściej spotykane drony w klasie wyścigowej to „250”, choć co raz częściej używa się konstrukcji mniejszych – o jeszcze mniejszej wadze i większym stosunku masy i ciągu silników, co przekłada się na ich prędkość.


DRLDrone Reacing League, amerykańska organizacja będąca jedną z pierwszych na świecie organizujących zawodową ligę dronów w USA. Więcej tutaj.


PDBPower Distribution Board, płytka służąca (jak sama nazwa mówi) do dystrybucji napięcia z baterii na pozostałe podzespoły, w szczególności regulatory. Co raz częściej PDB są w montowane bezpośrednio w FC (kontrolery lotu) jak np. w Naze32.


Magnetometr – inaczej kompas, rzadko używany w dronach wyścigowych, częściej w większych konstrukcjach, służy oczywiście do pokazywania kierunku na podstawie pola magnetycznego ziemi.


Barometr – urządzenie obliczające wysokość na podstawie ciśnienia atmosferycznego, przydatne w dużych konstrukcjach dronów, które korzystają z pełnej stabilizacji w loci, w dronach wyścigowych – zbędny balast.


FOV – Field of View – pole (kąt) widzenia podawane w stopniach, im większe pole widzenia, tym większy obszar jest widoczny w goglach. W każdych goglach FPV, pole widzenia (FOV) jest jedną z głównych cech i praktycznie zawsze producent podaje wartość FOV dla gogli.