Nowe gogle FPV – DJI Racing Edition

DJI – największy producent komercyjnych dronów na świecie, który w zasadzie posiada 2/3 całego rynku dronów jeśli chodzi o sprzedaż – pokazała dziś swój najnowszy produkt dedykowany dla operatorów dronów wyścigowych. Mowa o DJI Goggles RE – Racing Edition. Czy przyjmą się w świecie FPV opanowanym przez markę Fat Shark?

Jakość HD 1280x960p z 50ms opóźnieniem?

Bolączką obecnie używanych analogowych kamer – mimo całkiem szerokiej oferty firm takich jak Foxeer, Runcam – jest niestety wciąż słaba jakość nagrań, która nie pozwala w pełni cieszyć się z ładnych widoków i szczegółów krajobrazu. Wspomnane kamery analogowe mają za to minimalne opóźnienie w przekazywaniu obrazów co ma ogromne znaczenie w trakcie lotów kilka metrów nad ziemią z prędkościami rzędu 150km/h.

DJI postanowiło coś z tym zrobić i tak pojawiły się gogle FPV, które pozwalają odebrać obraz w jakości HD 1280x960p jedynie z 50ms opóźnieniem. Gdzie jest haczyk? Trzeba użyć ich autorskiej technologii przekazu obrazu w postaci OcuSync Video Transmission Module oraz dedykowanej kamery – obydwie rzeczy sprzedawane są osobno.

DJI OcySync Transmission Module i kamera FPV 1/3" do gogli FPV DJI RE
DJI OcySync Transmission Module i kamera FPV 1/3″ do gogli FPV DJI RE

OcuSync Module działa na zasadzie technologii FHSS (Frequency-Hopping Spread Spectrum) na dwóch częstotliwościach 2.4GHz oraz 5.8GHz. Silne interferencje na którejś z częstotliwości sprawią, że moduł OcuSync sam przełączy się na tą mniej zakłóconą.

Do przesyłania obrazu możemy wykorzystać jeden z 12 kanałów więc daje to możliwość lotów przynajmniej z kilkoma osobami obok nas latającymi innymi dronami, a obraz nie powinien być zakłócany.

Żeby dostać obraz we wspomnianej rozdzielczości HD 1280x960p prócz modułu OcuSync trzeba użyć kamery DJI z matrycą wielkości 1/3″, z niezakrzywioną soczewką, FOV równym 148 stopni i z wbudowaną stabilizacją obrazu (tzw. Global Shutter – eliminuje mikro-drgania zapewniając ostrość).

Transmitowany obraz może być nagrywany z jakością:

  • 960p – 50fps
  • 720p – 60fps
  • 480p – 50fps

DJI umożliwiło również korzystanie z gogli jako tradycyjnego odbiornika 5.8GHz sygnału analogowego poprzez zastosowanie wbudowanego odbiornika i anteny Pagoda ze złączem SMA.

Co ciekawe gogle DJI w wersji Racing Edition są również w pełni kompatybilne z dronami DJI (Mavic, Spark, Phantom 4 i Inspire 2) więc na chwilę obecną zakup zwykłych (pierwszych) gogli DJI staję się mało sensowny jeśli ktoś lata zarówno wspomnianymi dronami DJI jak i dronami wyścigowymi.

Cena gogli FPV DJI Recing Edition

Cóż, zaskoczenia nie ma – jest drogo i taniej nie będzie. Za same gogle w sklepie dji.com zapłacimy 599€ czyli około 2500zł. Do tego należy dokupić moduł transmisji OcuSync i kamerę FPV od DJI: odpowiednio 169€ i 79€. Za gogle w wersji Combo (ze wszystkim w komplecie) przyjdzie nam zapłacić 999€.

Jeśli darujemy sobie zakup OcuSync module i kamery od DJI to dostajemy w zasadzie zwykłe gogle FPV do sygnału analogowego – ładnie wykonane, z możliwością używania w innych drona od DJI, tylko czy wtedy piloci racer’ów wybiorą je zamiast sprawdzonych FatSharków, SkyZone’ów, AomWay itd.?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *