Najpopularniejsze gogle FPV w Polsce – listopad 2016

Zrobiłem małą ankietę wśród członków grupy RACEKOPTER na Facebooku. Jest to chyba najliczniejsza polska grupa on-line zrzeszająca stricte fanów wyścigów dronów. Zapytałem jakich gogli FPV używają członkowie RACEKOPTER. W ankiecie udział wzięło nieco ponad 100 osób z ponad 1000 obecnych na grupie, czyli powiedzmy 10% wszystkich członków. Może niewiele, ale daje to i tak pogląd na to jakie są najpopularniejsze – najczęściej używane gogle FPV wśród polskich pilotów dronów wyścigowych. Oto wyniki:

Najpopularniejsze gogle FPV w Polsce - listopad 2016
Najpopularniejsze gogle FPV w Polsce – listopad 2016

Okazuje się, że najwięcej (29 osób) używa budżetowych gogli „kubełkowych” Quanum, które są już dłuższą chwilę na rynku. Z racji swojej stosunkowo niskiej ceny i niezłej jakości cieszą się sporą popularnością. Z pewnością wiele osób, które obecnie latają na goglach FatSharkach lub Skyzone’ach – zaczynało właśnie od Quanum’ów. Obecnie na stronie hobbyking.com kosztują $32.

Quanum DIY Kit

Drugie najpopularniejsze gogle FPV to chyba najpopularniejszy wśród wszystkich FatSharków model Dominator V3 (używam również osobiście i polecam ;). Gogle FatShark Dominator V3 to jedne z najlepszych gogli jakie występują na rynki. Ich cena niestety oscyluje w okolicach 1800zł czyli praktycznie 10 razy więcej niż zapłacimy za Quanum’y. Za tę cenę dostajemy jednak wysoką jakość i szereg różnych funkcjonalności (wymienne odbiorniki, head-tracker, nagrywarkę DVR, wymienne soczewki korekcyjne). Poza tym są to klasyczne gogle z podwójnymi ekranami LCD (po jednym na jedno oko), które niewiele ważą i są o wiele bardziej poręczne. Na Dominatorach V3 oraz na Dominatorach HD2 (na trzeciej pozycji w ankiecie) lata wielu zawodowców startujących w wyścigach dronów na całym świecie. Niedawno FatShark wypuścił kolejne modele – nieco tańsze Dominatory SE oraz najnowsze i jeszcze droższe Dominatory HD3.

FatShark Dominator V3

Na trzeciej pozycji znalazły się wspomniane już FatShark Dominator HD2 – wyglądem różnią się od V3 jedynie pod względem koloru (szary zamiast niebieskiego). Co do funkcjonalności: wraz z HD2 dostajemy inne proporcje ekranu 4:3 i większy FOV (kąt widzenia) – aż 50 stopni. Niestety gogle ważą więcej i kosztują również więcej – ponad 2100zł (ok. $500).

FatShark Dominator HD2

4 thoughts on “Najpopularniejsze gogle FPV w Polsce – listopad 2016

 • 2 grudnia 2016 at 19:11
  Permalink

  Eachine jaki konkretnie model?

  Reply
  • 2 grudnia 2016 at 23:17
   Permalink

   To niestety nie zostało wyszczególnione przez głosujących więc w grę zasadniczo wchodza trzy modele: EV800, VR-007, VR D2, z czego ten ostatni to model najnowszy, z diversity, nagrywarką DVR, lekki, bardzo przyjemny, sam go posiadam jako gogle zapasowe.

   Reply
 • 4 grudnia 2016 at 14:14
  Permalink

  I co możesz zaliczyć do wad D2?

  Reply
  • 4 grudnia 2016 at 16:39
   Permalink

   Mało ich używałem, w zasadzie raz i od tego czasu leżą w pudełku 😉 Są bardzo przyjemne, lekkie, nieduże w sumie, a mają bardzo duży ekran (dzięki soczewce) – mogę w sumie powiedzieć, że wręcz za duży dla mnie, nie ogarniam go wzrokiem w całości przy szybkim lataniu, ale do lotów widokowych jest OK. Dodatkowo nie duało mi się włączyć nagrywarki – niestety gogle bardzo wybredne co do kart microSD, pasują tylko klasy 10-tej czyli najwyższej, a i tak jednej takiej mi nie „łyknął” więc w sumie nie wiem, czy działa mi w nich nagrywarka czy nie. Ale i tak kupiłem je w preorderze za 270zł więc może nawet nie działać.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *