FAI World Drone Racing Championship 2018 – wyniki

W dniach 1-4 listopad 2018 w Shenzen w Chinach zostały rozegrane mistrzostwa świata w wyścigach dronów w kategorii F3U – FAI World Drone Racing Championship 2018. Poznaj wyniki!

Nasz kraj na mistrzostwach FAI reprezentowali: Maciej Poschwald, Robert Miroszewski, Michał Arbuz, Jan Wielgosz, Stanisław Wielgosz oraz Przemysław Jakubczak (team manager).

FAI World Drone Racing Championship 2018

FAI World Drone Racing Championship 2018

Zawodnicy rywalizowali na jednym torze stworzonym specjalnie na potrzeby tego wydarzenia na stadionie olimpijskim Shenzhen Universiade Stadium. Tor miał 650m długości i został zaprojektowany na bazie tzw. „chińskiego węzła szczęścia”. Do jego unikatowego oświetlenia użyto około 7km taśm z oświetleniem LED. Sam tor został rozmieszczony na specjalnie wyprofilowanej konstrukcji, która wymuszała na zawodnikach dużą precyzję latania w górę, w dół, nad i pod przeszkodami oraz przez bramki.

Wizualizacja toru wygląda następująco:

Wyniki

Zawody w klasyfikacji generalnej wygrał Rudi Browning – 15-latek z Australii. W finale pokonał zawodników: Bastian Hackl z Austrii (II-miejsce, srebrny medal) oraz Karlis Gross z Łotwy (III-miejsce, brązowy medal). Zwycięzca i złoty medalista Rudi Browning prócz medalu zainkasował czek na $24,000.

Źródło: https://faidroneworld2018.enavigator.org/news/rudi-browning-becomes-world-s-first-fai-world-drone-racing-c

W kategorii kobiet „mały finał” wygrała 11-latka z Tajlandii – Wanraya Wannapong – zdobyła złoty medal i czek na $8,000. W kategorii juniorów złotym medalistą został 17-letni Szwed – Oscar Nilsson.

Źródło: https://faidroneworld2018.enavigator.org/news/rudi-browning-becomes-world-s-first-fai-world-drone-racing-c
Źródło: https://faidroneworld2018.enavigator.org/news/rudi-browning-becomes-world-s-first-fai-world-drone-racing-c

Dodatkowo w kategorii drużynowej wygrała Australia (złoto) przed Szwecją (srebrni medaliści) oraz Koreą (brązowi medaliści).

Pełne wyniki mistrzostw do wglądu na oficjalnej stronie zawodów: https://faidroneworld2018.enavigator.org/results.

Niestety nasi reprezentanci w klasyfikacji generalnej (na 128 startujących zawodników) uzyskali odległe lokaty: Jan Wielgosz (senior, 37 miejsce), Maciej Poschwald (senior, 50 miejsce), Robert Miroszewski (senior, 59 miejsce) i  Michał Arbuz (junior, 79 miejsce). Nie mniej gratulujemy występu i godnej walki w biało-czerwonych barwach! 🙂

Co do samej organizacji trzeba przyznać, że stała na najwyższym poziomie. Streaming on-line był bez zakłóceń i można było śledzić całe zawody w sieci. Wszystkie wyścigi były rozgrywane w swoich ramach czasowych bez poślizgów, automatyczny pomiar czasu pokazywał na bieżąco klasyfikację w trakcie i po każdym wyścigu, krótkie wywiady z zawodnikami po każdym biegu urozmaicały relację, a komentarz w pełni po angielsku (bezpośrednio, bez tłumaczenia) nadawał profesjonalizmu całej relacji i wpływał na pozytywny odbiór.


FAI to Międzynarodowa Federacja Lotnicza (Fédération Aéronautique Internationale) założona w 1905r. w Paryżu. Jest odpowiedzialna za organizację lotniczych zawodów sportowych w skali międzynarodowej, w różnych kategoriach. Drony wyścigowe oficjalnie zostały uwzględnione przez w FAI w 2016 roku w kategorii F3U.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *