FAA zdecydował: rejestracja dronów jest obowiązkowa

FAA – Federal Aviation Administration – amerykański urząd zajmujący się cywilnym lotnictwem na terenie USA (odpowiednik polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego) nałożył na droniarzy za oceanem obowiązek rejestracji dronów, których waga przekracza 250g. System rejestracji poprzez stronę internetową uruchomiono już 21 grudnia. 

Wszystkie osoby, które nabyły drony po tym terminie muszą zarejestrować je jeszcze przed pierwszym lotem. Z kolei ci, którzy byli już wcześniej w posiadaniu bezzałogowców mają czas na ich rejestrację do 19 lutego 2016. Do tego czasu rejestracja jest bezpłatna, później będzie kosztować symboliczne $5.

Łatwo się domyślić, że race’rzy nie mają od teraz łatwo w USA. Po pierwsze większość dronów wyścigowych przekracza wagę 250g. Po drugie – dodatkowo lata się nimi przy użyciu FPV, co – podobnie jak w polskim prawie – podlega całkiem innym o wiele bardziej rygorystycznym przepisom.

Pozostaje jedno wyjście, by „ominąć” prawo – latać dronami pod dachem w zamkniętych pomieszczeniach np. na krytych stadionach lub halach sportowych. Wtedy przepisy lotnicze FAA/ULC nie obowiązują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *